Tehiskroonid ja sillad
Kroone kasutatakse ulatuslikult hävinenud või trauma tagajärjel purunenud hamba taastamiseks.
Hambalaboris valmistaud hambakrooniga asendatakse kahjustunud hamba krooniosa. Elus hamba puhul valmistatakse kroon vastavalt lihvitud hambale. Kui hammas on surnud või suures ulatuses kahjustunud, tuleb kroon valmistada eelnevalt hamba juure sisse kinnitatud vastava ankruga (tihvtiga ehk kruviga) panuse peale.
Kroone on võimalik valmistada nii metallist kui ka hamba värvi materjalist. Kõige hambasõbralikumaks proteesimaterjaliks peetakse kullasulameid nende parajalt sobiliku kulumiskiiruse, töödeldavuse ja reageerimatuse tõttu.
Järjest rohkem kasutatakse tänapäeval keraamilisi materjale (portselani). Nende parimaks omaduseks on hambavaabaga võrreldav esteetilisus. Moodsate kinnitamismeetodite kasutamisega ei ole enam probleemiks liigne haprus.
Hetkel kasutatakse ehk kõige enam kahe eelpool toodud materjali ühendamist – metallokeraamikat, mille puhul valatud väärismetall kaetakse esteetilise keraamilise kihiga. Tulemuseks on hambale täpselt istuv esteetiline ning vastupidav kroon
Silda kasutatakse puuduva hamba (hammaste) asendamiseks ja/või suure hambavahe täitmiseks.
Sildprotees tsementeeritakse tugihammastele, mis piiravad hammasteta tühikut. Erinevalt eemaldatavatest proteesidest, pole fiskeeritud sildproteesi võimalik patsiendil ise eemaldada.
Kes vajavad sildproteese?
Sildprotees sobib kõigile, kellel mõni hammas puudub ning kellel pole probleeme suuhügieeniga.Kui puuduvaid hambaid sillaga mitte asendada, hakkavad naaberhambad liikuma tühiku poole, mille tagajärjel suureneb kaariese ja igemehaiguste oht, mis halvemal juhul võib lõppeda ka hammaste kaotusega.
Hambaimplantatsioon
Hambaimplantatsioon on kõige turvalisem, esteetilisem ning loomulikum viis hammaste asendamiseks. Hambaimplantaadi alus ehk spetsiaalne kruvi paigaldatakse väikese lõikuse abil lõualuusse, asendamaks puuduvaid hambajuuri.
Kruvile valmistatakse luustumise järgselt metallokeraamiline kroon ehk nn. kunsthammas. See võimaldab säästa lõualuud, mis kõigi teiste proteesiliikide puhul ei ole alati võimalik, kuna nende abil taastatakse vaid nähtav osa hambast.
Implantaatidede on võimalik kinnitada ka mitmest tehiskroonist koosnev sild
Tehisjuur on valatud puhtast allergiat mittepõhjustavast titaanist, mis kinnitub luu sisse. Operatsioon tehakse kohaliku tuimastusega ja see võib kesta kuni paar tundi. Suukirurg istutab implantaadi lõualuusse kasutades erilisi puure.
3-6 kuu möödudes kui titaankruvid on lõualuusse kinni luustunud kinnitab hambaarst hambatehniku valmistatud proteesi suhu. Vahepealsel ajal kannab patsient ajutist proteesi.
Millised on ravi eeldused? Kõigepealt peab olema säilinud piisavalt lõualuud. Ravi õnnestumise eelduseks on ideaalne suuhügieen. Patsient peab olema valmis käima iga 3-9 kuu järel kontrollis. Vanusepiiranguid raviks implantaadiga ei ole. Enne ravi alustamist vajatakse põhjalikku uurimist, mis sisaldab röntgenuuringuid ja kipsmudeli analüüsi.